9 kwietnia w Placówce Wsparcia Dziennego Caritas w Krakowie odbyły się Warsztaty Komiksowe „Jem owoce i warzywa, wtedy zdrowia mi przybywa” organizowane wspólnie przez Carrefour Polska oraz Caritas Polska. Warsztaty są częścią III edycji programu „Dożywianie z Carrefour”.
Podczas krakowskich Warsztatów Komiksowych „Jem owoce i warzywa, wtedy zdrowia mi przybywa”, dzieci stworzyły prace takie, jak: „Bitwa pomiędzy parówką, a pomarańczą”, czy „Głodny banan”. Dodatkową atrakcją był przygotowany przez pracowników Carrefour Polska pokaz pozyskiwania zdrowego soku marchwiowego bezpośrednio z przywiezionych warzyw. Sokowirówka tak, jak i mali rysownicy tworzący swoje dzieła pracowali na najwyższych obrotach. W zajęciach wzięło udział 31 dzieci ze Świetlicy Caritas w wieku od 7 do 13 lat.
Warsztaty dla podopiecznych Caritas to inicjatywa edukacyjna, realizowana w ramach programu „Dożywianie z Carrefour”. Warsztaty prowadzi pasjonat tematyki komiksów, publicysta i rysownik.
Carrefour już po raz trzeci finansuje program „Dożywianie z Carrefour”. Dzięki grantowi przyznanemu Caritas przez Międzynarodową Fundację Carrefour, w ramach III edycji programu 1260 dzieci z całej Polski otrzymuje posiłki przez 5 dni w tygodniu do końca roku szkolnego 2013/2014. Wartość udzielonej pomocy to ponad 1,2 mln zł. Podczas trwania poprzednich edycji programu wydano ponad 400 tys. posiłków, a wsparcie finansowe wyniosło 2 mln 250 tys. złotych.
Zajęcia w Krakowie to już ósme z cyklu spotkanie warsztatowe. W sumie w warsztatach w Łodzi, Szczecinie, Warszawie, Katowicach, Lublinie, Wolbromiu, Poznaniu i Krakowie wzięło udział ponad 300 dzieci. Karty dziecięcych komiksów zapełnili zarówno popularni bohaterowie, jak i postaci tworzone od podstaw, takie jak: „Dziewczyna marnująca owoce”, „Rozmowy rodziców” czy „Owocowe zabawy”. Warsztaty to nie tylko okazja do dobrej zabawy, ale również edukacja poświęcona tematyce zdrowego żywienia i przeciwdziałaniu marnotrawstwu.
Przed nami jeszcze 2 warsztaty: w Tylmanowej i Białymstoku. W sumie, na terenie całej Polski odbędzie się 10 warsztatów komiksowych.
Cieszę się, że możemy pomagać dzieciom, zarówno przez bieżące wsparcie żywieniowe jak i w postaci warsztatów komiksowych. Wierzę, że idea przyświecająca warsztatom, aby łączyć atrakcje, które przykuwają uwagę dzieci, wraz z ich edukacją w zakresie wiedzy na temat żywienia – to jeden z najlepszych sposobów, by kształtować pozytywne nawyki, które będą miały wpływ na ich dorosłe życie – powiedział Mirosław Faryna, Dyrektor Hipermarketu Carrefour Zakopianka w Krakowie.
Jesteśmy bardzo wdzięczni Carrefour Polska i Fundacji Carrefour za pomoc, którą od lat przekazuje dzieciom w trudnej sytuacji życiowej. Dzięki niej dzieci nie tylko nie są głodne, ale też czują, że mają wsparcie. Mało jest tak zaangażowanych i odpowiedzialnych partnerów – powiedział ks. Bogdan Kordula, dyrektor Caritas Archidiecezji Krakowskiej.
Cykl warsztatów komiksowych wpisuje się w program „Stop Marnotrawstwu” będący częścią Strategii Zrównoważonego Rozwoju Grupy Carrefour. Program realizowany jest od początku 2013 roku. Jego celem jest walka z codziennym marnotrawstwem na każdym szczeblu funkcjonowania firmy, a także promowanie przeciwdziałania marnotrawstwu wśród dostawców i klientów Carrefour Polska.
Warsztaty prowadzone są z wykorzystaniem materiałów dydaktycznych tworzonych na podstawie ogólnodostępnej internetowej bazy wiedzy programu „Odpowiedzialnie każdego dnia!”, która znajduje się pod adresem: http://www.carrefour.pl/program-odpowiedzialnie-kazdego-dnia
Świetlice Caritas - sieć świetlic jest prowadzona przez Caritas w Polsce we współpracy z Parafialnymi Zespołami Caritas, parafiami i organizacjami kościelnymi oraz szkołami. Opiekę nad dziećmi sprawują tysiące wolontariuszy, którzy bezinteresownie poświęcają im swój czas. Działalność świetlic Caritas finansowana jest z pieniędzy zbieranych podczas akcji „Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom”, ogólnopolskiej społecznej kampanii Caritas „Kromka Chleba”, funduszy własnych PZC oraz dotacji instytucji publicznych i darowizn.
Międzynarodowa Fundacja Carrefour powstała w 2000 roku; jej misją jest przeciwdziałanie wykluczeniu związanemu z żywnością i niesienie pomocy ofiarom klęsk żywiołowych. W Polsce, Międzynarodowa Fundacja Carrefour wspierała takie organizacje, jak Caritas Polska (program „Skrzydła”, pomoc dla powodzian w 2010 roku), czy Stowarzyszenie „mali bracia Ubogich”. Obecnie, projekty sfinansowane przez Międzynarodową Fundację Carrefour realizują Caritas Polska, Fundacja Partnerstwo dla Środowiska i Banki Żywności. Dotychczasowe zaangażowanie Fundacji w projekty realizowane w Polsce to prawie 11 mln złotych.
Grupa Carrefour
Carrefour jest pionierem i liderem wielkiej dystrybucji, który od ponad 50 lat wyznacza standardy na światowych rynkach handlu. Od wielu lat Carrefour jest numerem 1 wielkiej dystrybucji w Europie i jednym z największych detalistów na świecie.
O Carrefour Polska
Carrefour Polska swój pierwszy hipermarket otworzył w 1997 roku w Łodzi. Obecnie, pod szyldem Carrefour w Polsce działa ponad 600 sklepów w różnych formatach, są to: hiper- i supermarkety oraz sklepy franczyzowe: mini-market i convenience. Carrefour jest także właścicielem i zarządcą centrów handlowych, skupionych w dużych i średnich miastach. Ofertę handlową naszych sklepów uzupełniają stacje paliw. Dążąc do podniesienia jakości życia klientów i konsumentów, Carrefour Polska realizuje strategię odpowiedzialnego biznesu, która zakłada harmonijny rozwój, w trzech dziedzinach równocześnie: na rzecz gospodarki, społeczeństwa i środowiska.
Link do strony artykułu: https://uww.wirtualnemedia.pl/centrum-prasowe/artykul/owocowe-zabawy-i-glodny-banan-na-warsztatach-komiksowych-w-krakowie